Jak se starat o povlečení?

Jak se správně starat o povlečení?

Pokud chcete, aby vám povlečení dlouho vydrželo jemné, bez žmolků a krásně barevné, musíte o něj správně pečovat. Tím máme na mysli šetrné praní a žehlení v závislosti na materiálu.

Povlečení přitahuje prach a nečistoty, navíc se v něm množí mikrobi. Pravidelným praním tedy předejdete vyrážkám i alergickým reakcím. Odborníci radí měnit a prát povlečení dva až tři krát měsíčně, nicméně každému vyhovuje něco jiného. Tak či tak byste ale měli vzít v úvahu a nepodcenit následující rady. Výběr povlečení totiž také ovlivňuje kvalitu spánku.

 

Jak povlečení prát?

Poprvé byste jej měli vyprat hned po zakoupení, tedy ještě před prvním použitím. Změkne, bude vonět a předejdete alergickým reakcím. Poprvé povlečení perte určitě samostatně.

Při každém praní vždy otočte povlečení naruby a zapněte všechny knoflíky či zipy. Roztřiďte ho podle barvy a použijte vhodný prací prostředek. Nejde o konkrétní značku, ale spíš o typ. Například na bílé povlečení se hodí prášek na bílé prádlo. Zda je lepší prášek či gel, je diskutabilní otázka. Gel se lépe rozpouští a je vhodný pro tvrdou vodu. Na skvrny zase lépe funguje prášek. Každopádně nezapomeňte na aviváž, povlečení musí být voňavé!

Po vyprání nenechávejte povlečení dlouho v pračce, riskujete zapuštění barev.

 

 jak se spravne starat o povleceni

 

Péče o povlečení dle materiálu

Je dost možné, že přímo na svém povlečení najdete pokyny, jak jej prát. Pokud ne, můžete se řídit následujícími doporučeními:

  • bavlněné: praní na 60 °C, žehlí se
  • krepové: praní na 40-60 °C, je třeba mít v pračce dost místa a odstřeďovat v menších otáčkách
  • mikrovláknové: praní na 60 °C, není třeba žehlit
  • flanelové: praní na 40 °C
  • damaškové: praní na 40 °C, sušit šetrně
  • saténové (polyester): praní na 40 °C a nižší otáčky, nesušit v sušičce
  • saténové (bavlna): praní na 50-60 °C

 

Žehlit a sušit, nebo raději ne?

Nejjednodušší je povlečení pověsit na sušák. Pověste ho narovnané, pak se vám bude lépe žehlit, a nenechejte přesychat, jelikož se kvůli tomu žehlí špatně. Ani sušička není tabu, ale volte vždy delší program a nižší teplotu. Povlečení nechávejte naruby a ihned po skončení programu jej vyjměte a složte.

I žehlení provádějte naruby, ideálně byste po něm měli povlečení nechat vychladnout, poté složit a uložit do skříně. Krepové povlečení se vůbec nežehlí, ostatní druhy však přežehlete. Vysoké teploty likvidují bakterie.

Pokud chcete mít s povlečením co nejméně starostí, pořiďte si bavlněné, krepové či flanelové. Troufnete-li si na víc, zvolte saténové nebo damaškové.