Jak vybrat povlečení?

Praktický návod, jak vybrat povlečení

Povlečení patří mezi nezbytné vybavení do každé ložnice. Správný výběr ovlivňuje, jak dobře se nám bude spát. V bohaté nabídce nejrůznějších variant může být složité rozhodnout se pro správný kousek. S tímto praktickým návodem však budete vědět, jaké parametry jsou důležité a podle čeho vybrat nejlepší povlečení.

 

Podle materiálu

Základním parametrem každého výběru lůžkovin je hlavně materiál. Po celou dobu co spíme, je totiž povlečení v kontaktu s naší pokožkou, takže musí být příjemné a prodyšné. Materiál ovlivňuje i následnou péči o povlečení.

 

Bavlněné povlečení

Představuje základní a velmi oblíbenou variantu. Hlavní výhodou bavlny je její šetrnost k pokožce. Jde o prodyšný materiál, který si poradí i s absorpcí přebytečné vlhkosti. V závislosti na konkrétním zpracování je většinou bavlněné povlečení velmi příjemné na dotek. Drobnou nevýhodou může být mačkavost, kdy je vhodné pro vyprání a usušení bavlněné povlečení vyžehlit.

 

Saténové povlečení

Pro saténové povlečení se používá 100% bavlna o nejvyšší možné kvalitě. Speciální technikou zpracování se vytváří látka s velmi hustou a pevnou strukturou. Povlečení ze saténu je prodyšné, lehké a výborně saje vlhkost. Udržuje si i barevnou stálost a těší se dlouhé životnosti po mnoha praních.

 

Flanelové povlečení

Hlavní předností flanelového povlečení je příjemná hřejivost. V podstatě jde o druh bavlněného povlečení, kdy se materiál speciálně zpracuje, aby vzniklo silnější vlákno. Má tedy všechny výhody běžných bavlněných lůžkovin. Příjemná hřejivost povlečení z flanelu se hodí zejména pro zimní období.

 

Krepové povlečení

Opět jde o druh zpracování bavlny, kdy se vytváří povlečení s typickým jemně pomačkaným povrchem. Je příjemné na omak, prodyšné a jemné. Předností krepového povlečení je to, že díky speciální struktuře není potřeba žehlení. Po usušení tak můžete ihned povléknout a ušetříte čas.

1870---arnika-povleceni-saten

Podle druhů zapínání

Při výběru perfektního povlečení nezapomínejte myslet i na nutnost převlékání a výměny. S usnadněním celého procesu pomůže volba správného zapínání. Rozhodnout se můžete v zásadě mezi třemi variantami.

 

Na zip

Moderní povlečení na zip se snadno zapíná a rozepíná. Samotný zip je většinou kryt za látkovou lištou, takže nepřekáží při spaní a netlačí. Díky jemné struktuře i dlouho vydrží a dobře se s ním pracuje.

 

Na knoflíky

Častější variantou je povlečení na knoflíky. Jejich zapínání a otevírání trvá delší dobu, s čímž je potřeba počítat. Může se také stát, že se některý z knoflíků uvolní a bude potřeba ho přišít.

 

Hotelový uzávěr

Naprosto nejrychlejší zapínání představuje hotelový uzávěr. Díky rychlosti povlékání a svlékání se používá zejména v hotelech, ale jistě ho oceníte i pro domácí použití. Místo zapínání totiž slouží kapsa překryvu povlečení.

Podle ročního období

Mít několik druhů povlečení podle ročního období je chytrou strategií, jak si zpříjemnit spánek.

 

Letní povlečení

Letní povlečení se vyznačuje lehkostí, svěžestí a prodyšností. Perfektní je například saténové povlečení, které má dokonce jemně chladivý efekt. Vhodné jsou i další lůžkoviny z tenčí bavlněné látky, která bude poskytovat dostatek vzdušnosti.

 

Zimní povlečení

V zimě se naopak chceme zachumlat do peřin a užívat si jejich příjemnou hřejivost. Z toho důvodu se jako zimní povlečení běžně doporučují lůžkoviny z flanelu. Tato silně tkaná látka má výborné tepelné vlastnosti a poslouží jako skvělá izolace proti okolnímu chladnému vzduchu.

 

Líbivý vzhled

Součástí každého povlečení je i design. Jakmile nabídku zúžíme podle praktických kritérií, přichází na řadu rozhodování právě podle vzhledu. Někdo ocení jednoduché a elegantní jednobarevné povlečení, jindy se hodí veselejší vzorové modely. Záleží na zařízení ložnice a na vašich představách.

 

Nyní už víte, jak vybrat ideální povlečení pro vás - navštivte náš eshop