Jak vybrat rozměr povlečení?

Jak vybrat správný rozměr povlečení?

Současný trh s povlečením je poměrně rozmanitý, přičemž vybrat si můžete nejen z pestré škály materiálů a designů, ale také rozměrů. Věděli jste, že existuje francouzské povlečení? Máte tušení, v čem se liší od toho klasického? A věděli jste, že výběr povlečení má vliv na kvalitu spánku?

Světu vládnou moderní technologie, přičemž se nevyhýbají ani natolik specifickému odvětví, jako je textilní průmysl. Pokud se domníváte, že na povlečení není co vylepšovat, potom jste na omylu. Výrobci neustále zdokonalují materiály a jejich vlastnosti, nechávají si záležet na atraktivnějším designu, ale také se snaží nabídnout atypické rozměry.

 

Rozměry klasického povlečení

V případě klasického povlečení se setkáte s rozměry 140 × 200 centimetrů pro přikrývku a 70 × 90 centimetrů pro polštář. Ve stejných rozměrech se totiž zpravidla vyrábí polštáře a přikrývky. Jestliže máte doma malé ratolesti, zřejmě jim nakupujete lůžkoviny menších rozměrů, přičemž zpravidla se jedná o velikost 95 × 130 centimetrů pro přikrývku a 45 × 65 centimetrů pro polštář. Zakoupit se tak dají buď sety na jednolůžko, tedy jeden povlak na polštář a jeden na peřinu, případně na dvoulůžko, což jsou dva povlaky na polštář a dva na přikrývky.

 

Rozměry prodlouženého povlečení

Jedinci s výškou nad 180 centimetrů by měli sáhnout po prodloužených přikrývkách. Přece jen, nechcete, aby vám v noci trčely nohy. U prodloužených povlaků na přikrývky se setkáte s rozměrem 140 × 220 centimetrů, tedy prodloužena je délka, nikoliv šířka.

 

infografika povleceni

 

Rozměry francouzského povlečení

Setkat se však můžete i s ložním prádlem větších rozměrů, jemuž se říká francouzské povlečení. Pod tímto termínem se skrývají lůžkoviny tvořené zpravidla třemi částmi – dva povlaky jsou na polštáře a jeden na velkou společnou peřinu. Jestliže jste si v ložnici navykli na to, že s partnerem či partnerkou spáváte pod jednou přikrývkou, pravděpodobně nemáte tu klasickou, ale prodlouženou, tedy o rozměrech minimálně 200 × 200 centimetrů.

Povlaky na polštáře mají u francouzského povlečení klasické rozměry, tedy 70 × 90 centimetrů, ovšem rozdíly nastávají u povlečení na deky. Setkat se můžete s těmito variantami:

  • 200 × 200 centimetrů,
  • 200 × 220 centimetrů,
  • 200 × 240 centimetrů,
  • 220 × 240 centimetrů.

 

Pochází francouzské povlečení z Francie?

Samotný název napovídá, že ano. Skutečně za zrodem francouzských dek stojí Francouzi, kteří od pradávna rádi spávají se svou manželkou pod jednou přikrývkou. Ne nadarmo je francouzská mužská populace považována za nejelegantnější na světě.

V našich končinách jsou lidé trošku rozmlsaní a najdou se i takové páry, které si pořizují dvě takové velké přikrývky. Každý tak má velkou peřinu jen a jen pro sebe, zachumlá se do ní a nemusí se bát, že by se v noci odkryl, nebo mu trčely nohy.