Symboly údržby textilu

Údržba textilu: Víte, co přesně která značka znamená?

Ať už si pořídíte jakýkoliv kousek textilu, vždycky je na něm připevněna malá cedulka. Ta je potištěna množstvím symbolů, jež uživateli říkají, jak se má o daný kousek starat, aby mu vydržel co nejdelší dobu.
 

Cedulky neignorujte

Bohužel většina osob má k těmto cedulkám stejný přístup, který rozhodně není ideální. Častokrát totiž natištěné informace úplně ignorují a posléze se diví, proč se už po několika prvních praních daný materiál tváří, jako by svému majiteli sloužil dlouhé roky. Z toho vyplývá, jak moc je důležité věnovat pokynům od výrobce dostatek času a následně se podle nich řídit. Odstřihávání cedulek a jejich následné vyhození do odpadkového koše tím pádem určitě není na místě.
 
Asi nejčastěji se můžete setkat se značkou praní v pračce. Jedná se o vyobrazení jakési nádoby, která bývá někdy doplněna o další symboly. Jestliže uvidíte samotnou nádobu bez ničeho, daný kousek s čistým svědomím perte v pračce. Číslice vyobrazená uvnitř nádoby zase značí teplotu, na níž se produkt pere. Někdy se lze taktéž setkat s variantou, kdy jsou místo číslic použity tečky. Jedna tečka značí praní na 30 °C, a tak se to postupně zvyšuje. Při ručním praní je nádoba zobrazena se siluetou ruky.
 
 
graficke symboly udrzby textilu
 
 

Nebělit, nesušit a nikdy nežehlit

Vědět, co znamenají značky údržby textilu, vám v některých případech může ušetřit nemalé peníze. Například pokud budete ignorovat symbol přeškrtnutého trojúhelníku, což je zákaz bělení, během několika chvil tkaninu zničíte. Stejné je to i s žehlením, jež je vyznačeno velice jednoduše, a to pomocí žehličky. Bude-li naopak přeškrtnuta, logicky to znamená zákaz žehlení. Taktéž se lze setkat s tečkami, které symbolizují maximální teplotu, co můžete použít.
 
V dnešní době je poměrně běžné mít doma sušičku. Jestliže i vy vlastníte tento spotřebič, hlídejte si symbol čtverce, v němž je zakreslen kruh. Opět se tak dozvíte maximální teplotu sušení, případně jeho úplný zákaz. Velice choulostivé bývá povlečení, což si většina lidí ani neuvědomuje.
 
Na závěr Vám ještě připojujeme naši přehlednou infografiku se symboly údržby textilu - můžete si ji jednoduše vytisknout a používat při každém praní, sušení či žehlení.