Vliv povlečení na kvalitu spánku

Povlečení a zdravý spánek spolu souvisí

Kvalitní spánek je naprostou nezbytností pro tělesné i duševní zdraví. Jeho nedostatek nepříznivě ovlivňuje celý náš život, tudíž bychom jej neměli zanedbávat. Věděli jste však, že vliv na jeho kvalitu má také povlečení?

 

Materiál v hlavní roli

V současnosti se na trhu nachází široká paleta materiálů, z nichž může být povlečení ušito. Každý má své výhody a nevýhody, a tak najít to nejlepší může někdy působit jako nadlidský úkol. Každopádně ať se už se rozhodnete pro jakýkoliv, vždy by měl splňovat alespoň tato dvě kritéria - být dostatečně prodyšný a hypoalergenní. Také si pohlídejte, aby se povlečení mohlo prát na vyšší teploty, jinak hrozí, že při praní nezničíte všechny choroboplodné bakterie a zárodky. Více o výběru materiálu povlečení se dočtete v našem dalším článku.

 

Nejčastěji používaným materiálem je bezpochyby bavlna. Tu lze zakoupit v mnoha podobách, jako například hladký satén. Ten má velkou výhodu v jeho hebkosti, která je na dotek velice příjemná. Zároveň také dokáže zahřát, když je zima, a lehce nasaje vlhkost v případě, že se v noci zpotíte. Luxusnějším materiálem je hedvábí, avšak to dokáže nasát pot jen minimálně. Nejméně vhodné je umělé mikrovlákno, jelikož v některých případech může dráždit pokožku.

 

povleceni a zdravy spanek spolu souvisi

 

Zdravotní matrace i polštáře

Vhodně zvolené povlečení je sice krokem vpřed k dosažení zdravého spánku, ale bez pořádné matrace, polštáře a přikrývky bude efekt jen poloviční. Při nákupu matrace je třeba brát zřetel na několik faktorů, jako je věk, váha či zdravotní stav uživatele. Nosnost by měla být vždy vyšší alespoň o 5 kg, než má dotyčná osoba, a být o 30 cm širší. Volte model se snímatelným potahem pro snazší údržbu.

 

Aby byl spánek co nejkvalitnější, vsaďte na polštáře, které se přizpůsobí anatomii vašeho těla. Pamatujte si, že povlečení by na něm mělo sedět přesně, aniž by někde přesahovalo. Dokonce i taková zdánlivá maličkost, jakou je zmačkaný povlak, dokáže narušit kvalitu spánku.